Основний настрій цього навчального року – переживання себе винахідниками, дослідниками, творцями. Ця ідея пронизує навчальний план 8 класу.

Отже, всесвітня історія. Зв’язок з географічними відкриттями, з історією середньовічної Європи та України (матеріал 6-7 класів).

Розпочали ми з розгляду життя двох королев – Марії Стюарт та Єлизавети І. Яскраві особистості, цікаві повороти долі, відносини між сестрами… на тлі історичних подій Європейських країн – Англії, Шотландії, Франції.

Завжди історії життя допомагають краще відчути людей, їх значення в становлення і розвитку країн і суспільства.

Вразила смерть Марії Стюарт. Мабуть, не лише нас, а й творців слова, якою була наша Леся Українка. ЇЇ перу належать рядки:

 

Остання пісня Марії Стюарт

                           Que suis je, helas!.. / Що я, на жаль!…

Що я тепер, о боже! жить мені для чого?

Слаба, мов тіло, в котрім серця вже нема,

Тінь марна я, мене жаль-туга обійма,

Самої смерті прагну, більше вже нічого.

Не будьте, вороги, ненависні до того,

Хто в серці замірів владарних не здійма,

Бо муку більшую, ніж має сил, прийма,

Не довго втримувать вам лютість серця свого!

Згадайте, друзі, – ви, котрі мене любили, –

Що я без щастя-долі у житті сьому

Нічого доброго зробить не мала сили;

Кінця бажайте безталанню мойому,

Бо вже коли я тут недолі досить маю,

Хай буду я щаслива там, у іншім краю!

Згадали про міжнародну работоргівлю як ганебне явище в історії людства, що тривало близько 400 років. За цей час змінилися обличчя двох континентів – Африки та Північної Америки. За цей час Англія перетворилася на найбагатшу країну світі, де міг відбутися промисловий переворот. Це сталося в XVII-XVIII століттях. Хоча його визрівання відбувалося поступово – поява мануфактур, заміна ручної праці машинною, нові соціальні відносини між різними верствами населення країни.

В контексті цього часу, розглянули розвиток Франції, Німеччини та Нідерландів в XVI-XVII століттях. Багато говорили про причини і наслідки Тридцятилітньої війни (1618-1648 рр.), яка змінила кордони європейських країн.

Говорили про винаходи, удосконалення на виробництвах – ткацький верстат і «летючий човник» Джона Кея, механічну прядку «Дженні» Джеймса Харгрівса, ткацький верстат Картрайта…

Самостійно в межах домашнього завдання опрацьовували біографії винахідників – Джеймса Ватта, Джорджа Стефенсона, Рудольфа Дизеля, Томаса Едісона та Ніколо Тесли.

Дійшли висновку, що заміна праці людей машинами призводить до безробіття, зубожіння та невдоволення. І тоді народ стає на захист своїх потреб, спочатку – базових, а потім і найважливіших людських цінностей, які було оголошено під час Французької революції – «Свобода. Рівність. Братерство».

Англійські колонії в Північній Америці, боротьба американців за незалежність, Декларація незалежності…

Завершили цю частину історії Французькою революцією та історією Наполеона Бонапарта. Є історико-біографічний роман Олександра Дюма «Наполеон», де простежено життєвий шлях Наполеона між двома островами – Корсикою і Святої Єлени – між сонячним краєм, де той народився, і похмурим місцем кончини у вигнанні…

Не лише факти, а, головне, образи людей, подій, явищ, глибоко проживаються через художню літературу, мистецтво, музику, театр. Романізована біографія Марії Стюарт у однойменному творі Стефана Цвейга, поема Джорджа Байрона «Корсар», його поезії «Ода авторам білля проти машиноборців» та «Пісня для Луддитів», романи Фенімора Купера і Олександра Дюма, Вальтера Скотта і Віктора Гюго, адаптовані історії англійською про Генріха VIII та часи Французької революції…

Кожна навчальна епоха є неповторною, завжди цікавою і наповненою глибоким змістом. Йдемо далі, пам’ятаючи слова Олекси Стефановича:

***

Просто. Не йти праворуч

Ані ліворуч – ні.

Хай лише вітер поруч,

Вічний сурмач борні.

Вітер, що хмарі – в груди, –

В груди, в горби хребта…

Поруч хай вітер буде,

А вдалині – мета.

Чорно кругом чи біло,

Не зупиняти рух.

Може зламатись – тіло,

Але ніколи – дух.

 


Поділіться цим матеріалом в соціальних мережах:

© 2021. Київська вальдорфська школа-комплекс "Ключі до майбутнього"